همه کسانی که صاحب یک کسب و کار کوچک هستند، گزینه مناسبی برای وام گرفتن از بانک ها، پیدا کردن اسپانسر و… نیستند. زیرا زمان زیادی از فعالیتشان نمی گذرد، توانایی گذاشتن وثیقه سنگین ندارند و اعتبار ویژه بالا ندارند. حتی اگر بتوانند این هزینه ها را دریافت کنند، تضمینی وجود ندارد که بتوانند به سرعت شروع به بازپرداخت قرض های خود بکنند. خیلی از کارآفرینان به این دلیل که نتوانستند به موقع به درآمدزایی برسند و قرض‌ها و وام هایشان را پس بدهند، پروژه شان شکست خورده است یا حتی به زندان افتاده اند.

کراودفاندینگ یا تامین سرمایه جمعی پاداش محور، جایگزینی برای این روش های سخت و پرخطر است. روشی که می تواند راه امیدی برای ایده های خلاقانه و تازه است که قصد دارند از طریق کارشان، حمایت هایی که گرفتند را پس بدهند. این یکی از مزیت‌های روش کراودفاندینگ پاداش محور به وام محور یا Equity است. این همان روشی است که در حامی جو برای جذب سرمایه جمعی استفاده می شود.

کراودفاندینگ پاداش محور چیست؟

کراودفاندینگ پاداش محور به ایده ها و کسب و کارهای خلاق اجازه می دهد که در یک فضای شفاف و سالم، سرمایه مورد نیازشان را جذب کنند. این روش جذب سرمایه برای پروژه های هنری، خلاقانه، استارتاپ ها و ایده های خلاقانه‌ی قابل اجرا مناسب است.

هر کسی می تواند از یک پروژه بر روی سایت کراودفاندینگ، حمایت مالی کند. از آن جا که کمک های فردی اغلب زیاد نیستند، لازم است که صاحبان پروژه و ایده افراد بیشتری را به سمت پروژه شان بکشانند. به همین دلیل از کراودفاندینگ پاداش محور به عنوان جایگزینی بازاریابی قبل از تبلیغات هم می توان استفاده کرد. 

هر کسی که می خواهد از یک پروژه حمایت کند، معمولاً یکی از پاداش های پروژه را نیز انتخاب می کند. این پاداش ها مرتبط به ایده و پروژه هستند. به عنوان مثال پاداش یک پروژه خلاقانه، محصول نهایی با تخفیفی مناسب است. یا برای یک کنسرت یا اثر موسیقی، بلیط کنسرت ویژه برای حامیان است.

ویژگی پاداش های کراودفاندینگ

لازم نیست که پاداش خیلی قابل توجه باشد. مثلاً لازم نیست که حتماً یک یا چند محصول را به حامیان خود پیشنهاد بدهید. رده اول پاداش ها، یک متن تشکر با مهر و امضا و لوگوی محصول یا فیلم است. اما همین که برای حفظ احترام حامیان، به آنها هدیه ای بدهید کافی است. اما برای کسانی که می توانند حمایت مناسبی بکنند هم پاداش هایی در نظر بگیرید.

محدوده مالی پاداش ها بین ۵,۰۰۰ تا ۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان است. ممکن است که از پنج میلیون تومان بیشتر هم وجود داشته باشد، اما کمترین پاداشی که می توانید در نظر بگیرید، همان ۵,۰۰۰ تومان است.

پایان بخش اول… ادامه دارد. 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید