هر ایده ای برای این که اجرا بشود، نیاز به یک اجرا کننده دارد وکسانی که او را همراهی می‌کنند. ایده‌های زیادی هم هستند که به تنهایی قابل اجرا نیستند و حتماً نیاز دارند توسط افراد مختلف اجرا شود. پیدا کردن آدم‌هایی که به یک موضوع علاقه دارند و می‌خواهند در آن موضوع کار کنند، خیلی ساده نیست. اکثر این افراد در موقعیت‌های مختلفی قرار دارند و ما نیز از علاقه آنها اطلاعی نداریم.

در کراودفاندینگ یا جمع سپاری، زمانی که یک نفر برای ساخت پروژه اش شروع به جذب سرمایه می‌کند، نه تنها افراد مختلف با پرداخت هزینه مالی از آن حمایت می‌کنند، بلکه تعداد زیادی از علاقه مندان هم هستند که علاقه خود را برای شرکت و حضور در این پروژه ابراز می‌کنند.

 

کراودسورسینگ به همراه کراودفاندینگ

کراودسورسینگ (CrowdSourcing) اصطلاحاً به روشی می‌گویند که در آن، افراد مختلف برای اجرای یک پروژه، حمایت خود را اعلام می‌کنند. در کراودسورسینگ جمع شدن سرمایه ملاک نیست و همین که متخصص‌ها برای اجرای آن پیشقدم شوند کافی است. در حال حاضر در ایران، وب‌سایت یا پلتفرمی که در حوزه کراودسورسینگ فعالیت کند وجود ندارد.

اگر به جای جمع آوری افراد، سرمایه یک پروژه را جذب کنیم، به این روش کراودفاندینگ می‌گویند. کراودفاندینگ‌ها چند دسته اند و حامی‌جو از روش پاداش محور یا Reward Base استفاده می‌کند. در این روش، حامیان با پیش خرید محصول، بلیط کنسرت یا فیلم، هم سرمایه آن را خرد خرد تهیه می‌کنند، و هم موفقیت تجاری پروژه تضمین می‌شود.  

خیلی از پروژه‌ها مانند ساخت یک محصول پزشکی، یک گجت تکنولوژی، یا ابزارهای صنعتی می‌توانند با پیش فروش محصولات خود با قیمت پایین تر از کراودفاندینگ استفاده کنند. در حوزه‌های دیگر مانند ورزش، هنر و استارتاپ، شکل جایزه‌ها خلاقانه تر هستند و از حضور در پشت صحنه فیلم تا اکران خصوصی فیلم یا کنسرت در بین جایزه‌ها دیده می‌شود. فقط کافی است سری به لیست پروژه‌ها بزنید.

 

مطالب مرتبط

کراودفاندینگ چیست؟

پاداش های خلاقانه روی پروژه های حامی جو! 

با کراودفاندینگ چه طور شفاف و واقعی حمایت کنیم؟ 

مشارکت در یک ایده تضمین شده

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید