عموم افرادی که علاقه به حمایت و مشارکت در فعالیت های اجتماعی دارند، تصور می کنند که فقط از طریق کارهای خیریه و بلاعوض می توانند تاثیری داشته باشند. در حالی که برای هنرمندان، مخترعان و صاحبان ایده های خلاقانه، چنین روشی نوعی «گدایی» به حساب می آید و حاضر نیستند وارد این چرخه شوند. بعضی از سایت ها و کاربران ایرانی هم بدون توجه به فرهنگ کراودفاندینگ در دنیا، سعی دارند کار خیریه را با کراودفاندینگ گره بزنند. در حالی که کراودفاندینگ خیریه فقط یکی از چهار مدل موجود است.

 

کراودفاندینگ پاداش محور موفق تر و موجه تر است

با نگاهی به سایت های کراودفاندینگ موفق دنیا از جمله کیک استارتر، ایندی گوگو و… این سایت ها با روش پاداش محور فعالیت می کنند. صاحبان پروژه در این روش متعهد می شوند که در صورت موفقیت پروژه، پاداش هایی به آنها اهدا کنند و این پاداش ها در شروع پروژه مشخص شده اند.

به عنوان مثال، مخترعی که قصد تولید یک گجت تکنولوژی یا پزشکی دارد، به کاربران پیشنهاد می دهد که در ازای پرداخت ۵۰ تا ۷۰ درصد از قیمت محصول نهایی، آن را پیش خرید کنند. این روش، نه تنها اصلاً شباهتی به خیریه ندارد، بلکه نوعی بازاریابی قبل از محصول هم به حساب می‌آید. یک فعالیت علمی و حساب شده که شرکت های بزرگ هم می توانند از این روش برای ارزیابی بازار یک محصول جدید از آن استفاده کنند.

این روش توسط شرکت های بزرگ کاملاً توجیه شده است و مشارکت کنندگان نیز از قبل در مورد این که حمایت انها بی‌جواب نخواهد ماند، آگاه هستند. کسی به آنها «التماس» نمی کند و «دست گدایی» جلویشان دراز نمی شود. و البته صاحبان پروژه ها نیز از انجام چنین کارهایی دوری می کنند.

 

تلاش حامی جو برای فرهنگ سازی کراودفاندینگ

حامی جو تلاش دارد که در مورد کراودفاندینگ و پاداش های پروژه ها فرهنگ سازی انجام دهد. به همین دلیل، صاحبان پروژه های حامی جو همگی مشاوره های لازم در مورد  انتخاب پاداش های مناسب، ساخت ویدیوی صحیح و جدی و همچنین روش های درست جذب سرمایه را دریافت می کنند. اگر می خواهید برای پروژه خلاقانه خود از روش کراودفاندینگ پاداش محور، جذب سرمایه کنید، می توانید پروژه خود را ثبت کنید و با ما تماس بگیرید.

 به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید