روزانه تماس های زیادی از سمت هنرمندان و همراهان حامی جو دریافت می کنیم که کار کراودفاندینگ و حامی جو را با اسپانسرینگ اشتباه گرفته اند. کراودفاندینگ به وجود آمده است که نیاز به جذب سرمایه کلان از طریق صندوق های سرمایه‌گذاری، بانک ها و شرکت های بزرگ که روی فعالیت‌های مختلف سرمایه گذاری می‌کنند به سمت جذب سرمایه از طریق پول های خردی که سرمایه گذاران کوچک و مردمی تغییر کند.

 

مقاله مرتبط: کراودفاندینگ چیست؟

 

مزایای کراودفاندینگ نسبت به جذب سرمایه کلان

اگر برای تولید یک ایده، از روش جذب سرمایه کلان استفاده کنیم، نیاز داریم که بخشی از هزینه ها را به تبلیغات و پیدا کردن علاقه‌مندان به آن پروژه اختصاص بدهیم. نه سرمایه گذار و نه صاحب ایده از این که پروژه به نتیجه برسد، درک درستی ندارند و به امید موفقیتی نامعلوم آن را شروع می کنند. پروژه های زیادی توسط شرکت‌های بزرگ شروع شده‌اند که بدون هیچ سر و صدایی محو شده اند و کسی در مورد آنها صحبت نمی کند. وقتی شرکت‌های بزرگی مانند اپل و سامسونگ و… به راحتی در مورد پروژه هایشان شکست می خورند، چه انتظاری از دیگر پروژه ها می رود.

 

مقاله مرتبط: جذب مخاطب و مشتری قبل از تولید محصول  

 

اما کراودفاندینگ، قبل از هر چیز به جذب مخاطب و هوادار می‌پردازد. وقتی یک پروژه‌ای بتواند تعداد زیادی از افراد را ترغیب کند از آن حمایت کنند، مسیرهای رسیدن به مخاطبانش را پیدا کرده است و می داند چه طور بعد از تولید، آن را معرفی کند، مسلماً می‌تواند موفق هم باشد.

ترغیب حامیان، توسط صاحب ایده انجام می شود و او است که باید خودش را محک بزند. کراودفاندینگ به ادم های خلاق یاد می‌دهد که ایده‌شان را درست معرفی کنند، برای جذب سرمایه اش تلاش کنند و ارتباطشان را را حامیان و هودارانشان حفظ کنند. درسی که در هیچ دانشگاهی به آنها داده نمی شود و فقط تجربه است که می‌تواند فروش کالا و ایده را تضمین کند.

 

مقاله مرتبط: مخاطبان پروژه هایمان را کجا پیدا کنیم؟

 

مصطفی مردانی  

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید