خیلی از کسانی که در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرده‌اند، از عدم شفافیت و پاسخگویی گلایه دارند. عدم شفافیت در میزان سرمایه جمع شده و هزینه‌های یک پروژه، و شیوه اجرای آن، نکته بسیار مهمی است که باعث شده خیلی از افراد، اعتماد لازم برای کمک به دیگران و تولید ایده‌های جدید را از دست بدهند. همین مسئله حتی در کمک‌های مردمی در بلایای طبیعی هم دیده می‌شود. خیلی وقت‌ها از کمک‌های کوچک و بزرگ زیادی که به آنها شده است هیچ اطلاعاتی در دست نیست.

کراودفاندینگ یک راه حل موفق

برای رفع این مشکل، کراودفاندینگ یکی از شفاف‌ترین و صادقانه‌ترین روش‌هایی است که چند سالی است در کشورهای اروپایی و آمریکایی و در حال حاضر در ایران فعالیت می‌کند. کراودفاندینگ به روشی گفته می‌شود که در آن مردم عادی به عنوان حامی از یک ایده خلاقانه حمایت می‌کنند. در صورتی که این حمایت‌ها مالی باشد به آن کراودفاندینگ و اگر این کمک‌ها به صورت نیروی انسانی باشد به آن کراودسورسینگ یا Crowdsourcing می‌گویند.

در این روش که اولین بار توسط سایت‌هایی مثل کیک استارتر، ایندی گوگو و… و در ایران توسط حامی جو و انجام می‌شود، میزان سرمایه جمع شده برای یک پروژه، محبوبیت و اخبار و نظرات مردم در مورد پروژه به صورت شفاف و واقعی نمایش داده می‌شوند و دوستان و طرفداران نزدیک و دیگر افرادی که با پروژه آشنا می‌شوند، از یک پروژه حمایت می‌کنند.

صاحبان پروژه اول از طریق شبکه‌های اجتماعی و بعد از آن سایت‌های خبری، پروژه خود را معرفی می‌کنند تا افراد بیشتری پروژه آنها را بشناسند و سرمایه یا نیروی همکار برای ایده خود را جذب کنند. در مقابل هم نیز به حامیان خود از طریق پاداش‌های متناسب با پروژه، تشکر می‌کند. خیلی از این پاداش‌ها ارزش معنوی بیشتری نسبت به ارزش مادی آن دارند. مگر در مواردی که یک محصول قرار است تولید شود و با قیمت خیلی پایین‌‌تر آن را پیش فروش می‌کنند.

برای آشنایی بیشتر با کراود فاندینگ، می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید:

کراود فاندنیگ چیست؟

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید