هر از گاهی، کسی پیدا می‌‌شود که در شبکه‌های اجتماعی برای یک انسان مریض یا حیوانی که توی خیابان پیدا کرده است، طلب کمک کند و دوستان شبکه اجتماعی اش هم مبلغی را به شماره حساب گفته شده واریز کنند. همیشه هم در پس ذهن همه کسانی که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌‌کنند، این مسئله هست که شاید بتوان برای کارهای اجتماعی تری هم از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.

اما تفاوت این جاست که تفاوت زیادی وجود دارد بین کسانی که در شبکه‌های اجتماعی برای جذب سرمایه فعالیت می‌‌کنند و  کسانی که برای پروژه‌ها و ایده‌هایشان از یک سایت کراودفاندینگ استفاده می‌‌کنند. درست است که در کراودفاندینگ، بخشی از سرمایه از طریق شبکه‌های اجتماعی جذب می‌شود، اما همه سرمایه در یک محل مشخص جمع آوری می‌‌شود. بعد از جذب سرمایه هم، اخبار مربوط به پروژه‌ها، بر روی صفحه پروژه نمایش داده خواهد شد.

 

مقاله مرتبط: به جای لایک کردن چه طور می توانیم حمایت بکنیم؟  

 

اعتماد بیشتر در حامی جو

افراد سرشناس زیادی از پروژه‌های حامی جو حمایت کرده اند. هنرمندانی که تا حدی با کراودفاندینگ آشنا شده اند، از پروژه‌های حامی جو حمایت کرده اند. این عزیزان به پروژه و البته حامی جو لطف داشته اند و در حمایت از یک پروژه مشارکت داشته اند. اگر چه ممکن بود این عزیزان از طریق شبکه‌های اجتماعی هم حمایت خودشان را انجام دهند، اما علاقه بیشتر ما، شرکت در یک حرکت جمعی است.  

 

مقالات مرتبط:

هنرمندانی که به حامی جو اعتماد کرده اند – ۱

هنرمندانی که به حامی جو اعتماد کرده اند – ۲

 

محلی برای ظهور یک هنرمند یا متخصص

هنرمندان و افراد خلاق زیادی هستند که برای مطرح کردن ایده‌هایشان، به راه‌های مختلفی روی آورده اند. از بانک‌ها گرفته که اولین گزینه برای دریافت وام و سرمایه هستند، تا شرکت‌های سرمایه گذاری، شتاب دهنده‌ها و… اما همه این‌ها، می‌توانند سرمایه یک ایده را تامین کنند. اگر لازم است که یک ایده بعد از اجرایش هم شناخته شده باقی بماند، لازم است که در حین تولید یا حتی قبل از آن، مخاطبان خودش را پیدا کند.  کراودفاندینگ یا جذب سرمایه جمعی، این امکان را به هنرمندان می‌‌دهد که اخبار پروژه‌هایشان را به روز نگه دارند و هنگام اکران یا نمایش آن، هواداران خود را هم داشته باشند. و البته همه این‌ها، نیازمند اقبال عمومی به یک پروژه است.

 

مصطفی مردانی

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید