عوامل زیادی در پشت صحنه هر فیلم، نمایش و کنسرت پرمخاطبی وجود دارند که موفقیت آن‌ها به تلاششان بستگی دارد. تلاش‌هایی که از مدت‌ها قبل برای ساخت آن انجام شده است. اگر چه این تلاش ها در مدت کوتاه اکرانشان به ثمر نمی‌رسد، دلیلی برای سادگی کار هنری و فرهنگی نیست. تصور این که یک خواننده یا نوازنده با یک آلبوم، یک فیلمساز با یک فیلم و یک بازیگر با بازی درخشان خودش را به جامعه معرفی کرده است، تصوری نادرست و گول زننده است. و همین موضوع باعث می شود که تلاش شبانه روزی هنرمندان به چشم نیاید و از آنها انتظار بهترین بودن در همه شرایط را داشته باشیم. اشتباهی که گاهی خود هنرمندان هم انجام می دهند.

مقاله مرتبط: همه هنرمندان با هم رشد می کنند اگر…

ایده خوب کافی نیست

خیلی از ایده های خوبی بوده اند که اجرای خوبی نداشته اند و همه سرمایه که همان ایده بوده را از بین برده‌اند. بنابراین دقت کردن در انتخاب عوامل، انتخاب فضای کاری، استقلال اثر و… در موفقیت یک ایده نقش به سزایی دارند. همان طور که در شرکت های خصوصی، مدیر را با مشاوران و دستیارانش می شناسند، هنرمندان هم با عوامل پشت صحنه شناخته می شوند. مسلماً بدون تصویربرداری های بی نقص محمود کلاری، بازی های بی نقص بازیگران در «درباره الی»، تدوین هایده صفی یاری و… این فیلم ها این قدر بی‌نقص و زیبا نبودند. کما این که عوامل جوانی نیز در کنار اصغر فرهادی فرصت حضور پیدا کردند. از جمله پریسا گرگین، سازنده فیلم مستند «جابجایی یا نابجایی؟»

مقاله مرتبط: همکاری پریسا گرگین با اصغر فرهادی: فروشنده

دیگر چه عواملی نیاز است؟

همان قدر که یک هنرمند باید در مورد ساخت فیلم و عواملی که انتخاب می کند دقیق باشد، معرفی آن نیز اهمیت زیادی دارد. کارگردان یا سازنده یک فیلم، عواملش را خودش انتخاب می کند و حتی برای سرمایه فیلمش هم مجبور است که خودش تلاش کند. این سرمایه قرار است صرف ساخت و تبلیغات فیلم شود. چون هر چه قدر هم اثر و ایده‌ی آن جذاب باشد، اگر به درستی معرفی نشود، راه به جایی نخواهد برد و در بهترین حالت، سرمایه ای که برای آن هزینه شده بازمی گردد.

هر هنرمندی باید قبل از شروع ساخت اثرش، به بازاری که قرار است آن را نمایش بدهد فکر کند. و این تصور را نداشته باشد که مردم و هنردوستان خودشان به سمت او کشیده خواهند شد. در صورتی که باید یاد بگیرند که چه طور هنری که تولید کرده اند را به بهترین شکل به نمایش بگذارند. کراودفاندینگ یا جذب سرمایه جمعی، یه یک هنرمند کمک می کند که هم سرمایه اش را جذب کند، و هم از طرف کسانی که از او حمایت مالی و معنوی کرده اند این تضمین را دارد که اثرش دیده خواهد شد. و چه چیزی از این بهتر که یک فیلم هم سرمایه اش را جذب کند و هم مخاطبش را.

مقاله مرتبط: کراودفاندینگ به هنرمند یاد می دهد چه طور اثرش را معرفی کند

مصطفی مردانی