شما یک ایده توی ذهنتان دارید و می خواهید آن را اجرا کنید. اما بزرگترین مشکل شما این است که با مطرح کردن، امکان دزدیده شدنش را هم باید به جان بخرید. اما یک واقعیت وجود دارد: هیچ کس دلیلی برای دزدیدن ایده بزرگ شما ندارد!

سازندگان زیادی هستند که ادعای دزدیده شدن ایده قبل از اجرا را در همه حوزه ها بی اساس می دانند. به تازه کارها باید گفت که هر کسی بخواهد ایده کسب و کار، پروژه بزرگ یا فعالیت های خلاقانه شما را بدزدد، باید تغییرات بزرگی در زندگی‌اش بدهد تا بتواند آن را اجرا کند.

رساندن یک محصول به بازار، نیاز به سرمایه گذاری زمانی، انرژی و مالی زیادی دارد. یعنی اگر کسی بخواهد روی ایده شما سرمایه گذاری کند، احتمالاً نیاز دارد که فعالیت های خود را متوقف کند و تمرکز زندگی اش را به این کار جدید تغییر دهد.

بسیار بعید است کسی که ایده‌تان را با او مطرح می کنید، علاقه داشته باشد تا از ایده‌تان استفاده کند. حتی اگر بعضی افراد بخواهد از روی تفنن و هوس، زندگی اش را برای اجرای ایده شما تغییر بدهد، شاید تمرکز لازم برای اجرای ایده بزرگ در مرحله اول نداشته باشد.

 

داشتن یک ایده بزرگ به معنای توانایی اجرا کردن نیست!

بالاتر از همه اینها، داشتن یک ایده به معنای توانایی اجرای آن نیست! من می توانم یک ایده فوق العاده درخشان ابداعی داشته باشم، اما دلیل نمی شود که توانایی اجرایش را هم داشته باشم! به همین شکل، اگر شما یک ایده برای پروژه و توانایی اجرای کامل آن را دارید، دلیل نمی شود کسانی که در مورد ایده شما بحث می کنند، توانایی مشابه شما را داشته باشند. اگر هم بتوانند، معلوم نیست که علاقه ای هم داشته باشند.

 

تصور دزدیده شدن ایده برای ما جذاب است!

ما تصور دزدیده شدن ایده مان توسط دیگران را دوست داریم، چون باعث می شود که ایده ما مهم به نظر برسد. همیشه این طوری فکر می کنیم که اگر یک ایده ارزش دزدیده شدن داشته باشد، یعنی ارزشمند است! در بعضی موارد نادر در تاریخ، این اتفاق افتاده است. اما بیشتر مواقع، کسی ایده شما را نکشته است، پس بهترین کار این نیست که یک قرارداد عدم افشای اطلاعات امضا کنید و آن را توی سینه خودتان نگه دارید. بهترین کار این است که شروعش کنید.

 

اگر مشکل سرمایه دارید هم بیکار نمانید

برخلاف تصور، خیلی از کسانی که ادعای داشتن ایده در ذهنشان می‌کنند، هنوز نتوانسته اند ایده شان را آن طور که لازم است برای اجرا آماده کنند. به همین دلیل است که مشکل سرمایه را بهانه می کنند.

اما اگر ایده تان به اندازه ای جدی است که می‌توانید برای جذب سرمایه اقدام کنید، می‌توانید از روش کراودفاندنیگ روی سایت حامی جو استفاده کنید. یک ویدیو از خودتان و طرحتان بسازید. در این ویدیو جزییاتی که افشا کردنشان، تمام ایده را لو نمی دهد بیان کنید و در مورد نتایج آن بگویید. رزومه خودتان را آماده کنید و نشان بدهید که توانایی اجرای آن را دارید. بعد کارتان را شروع کنید.

 

محمد حسین شکری

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید