هنر آزاد است. هنر قرار است که تلخی زندگی را کم کند و به قول نیچه «اگر هنر نبود، حقیقت ما را می کشت.». هنرمند قرار است با ادراکات و شناختی که از جامعه پیدا می کند، حرف دل مردم را بزند و روشنگری ایجاد کند. هر گاه که هنر مستقل رشد کرده، جامعه هم رشد خوبی از لحاظ علاقه به دانستن و تولید علم داشته است. دهه چهل ادبیات و سینمای ایران، نمونه بارز این موضوع است و حافظه مخاطب امروزی، هنوز شعر و ادبیات آن زمان را به خوبی یادش است. اما با گذشت زمان و کاهش حمایت مردم از هنر بومی، نیاز هنرمندان به سرمایه‌گذاران غیر مردمی بیشتر شد. حامی جو هم با همین امید که مردم با حمایت از آثار هنری، راه را برای تولید آثار فاخر هنری باز کند و در این راه به کمک و حمایت مردم از هنرمندان نیاز دارد.

 

مقاله مرتبط: فیلمسازی مستقل با کراودفاندینگ

 

هنر مستقل به رشد فرهنگی جامعه کمک می کند

هنر متعلق به زندگی و جامعه است و هنرمند هم به نوعی این محتوای اجتماعی را در قالب های مختلف بیان می‌کند. هنرمند به جز این که زندگی را بازآفرینی می کند، آن را توضیح هم می‌دهد و داوری پدیده‌های زندگی را ساده تر می‌کند. در این حالت است که هنرمند، به فردی اندیشمند و تحلیل‌گر تبدیل می شود و به زندگی معنایی دیگر می دهد.

اگر هنر نتواند حرفش را به طور مستقل بیان کند و برای تولید، نیاز به سرمایه‌گذاران کلان دولتی پیدا کند، نمی‌تواند حرف مردم را به خوبی بیان کند و مردم هم با آن ارتباط کمتری برقرار می کنند. زیرا این هنر، برخاسته از مردم نیست و در دل مردم هم کمتر جا پیدا می کند.

این مسئله نه تنها در مورد سینما، بلکه در مورد ادبیات، موسیقی و دیگر هنرها هم صادق است. اگر جامعه به دنبال هنر فاخر و تاثیرگذار است، نباید منتظر اصغر فرهادی‌ها، شجریان ها، شهداد روحانی ها و… بماند. جامعه می‌تواند با حمایت از این هنرمندان، راه آنها را باز کند.

 

مقاله مرتبط: اصغر فرهادی چگونه اصغر فرهادی شد؟

 

حامی جو، فضایی برای حمایت از هنرمندان مستقل

ده هنرمند مستقل، با حمایت مردم و جامعه و از طریق فضایی که حامی‌جو برای آنها فراهم کرده است، توانسته اند هزینه تولید آثار خود را به دست بیاورند. یکی از انها مهرداد اسکویی است که با ساخت «رویاهای دم صبح»، رکورددار بیشترین نامزدی در جشنواره سینما حقیقت سال گذشته شده است و اکنون هم در حال کسب موفقیت های پیاپی جهانی است.

برای این که بتوانیم تعداد این هنرمندان را روز به روز افزایش دهیم، نیاز به حمایت و پیشتیبانی جامعه ای داریم که از افتخارآفرینی اصغر فرهادی و دیگر هنرمندان خوشحال می شود و به خود می بالد.

 

مقالات مرتبط: چه هنرمندانی به حامی جو اعتماد کرده‌اند ۱

چه هنرمندانی به حامی جو اعتماد کرده‌اند – ۲

 

مصطفی مردانی