افراد خلاقی که سرمایه اجرا و تولید پروژه‌هایشان را از طریق کراودفاندینگ یا جذب سرمایه جمعی تامین می‌کنند، به کاری که می‌کنند ایمان دارند و با تمام وجود آن را انجام می‌دهند. در حالی که وقتی از طریق یک اسپانسر یا شرکت سرمایه گذاری، هزینه اجرای پروژه تامین می‌شود، حتی افراد با انگیزه نیز، به مرور زمان سرد می شوند. دخالت صاحبان سرمایه و کشمکش‌های بین آنها، ممکن است پروژه را از مسیر اصلی‌شان دور کند. 

این قانون در مورد صاحبان پروژه‌های حامی جو نیز صدق می‌کند و اکثر پروژه‌هایی که از این طریق تمام یا بخشی از سرمایه شان را جذب کرده‌اند، به سرعت در مسیر موفقیت افتاده اند.  در این مقاله، در مورد جوایزی که پروژه‌های موفق حامی جو به دست آورده اند، صحبت می‌کنیم.

 

جوایز رویاهای دم صبح مهرداد اسکویی

رویاهای دم صبح، معروف ترین و موفق‌ترین پروژه حامی جو است. این فیلم مستند توانسته است فقط در سال ۲۰۱۶، بالای ۲۰ جایزه برای مهرداد اسکویی به ارمغان بیاورد. در بین این جوایز، جایزه بهترین مستندساز جهان را در جشنواره True/False آمریکا و جایزه بهترین فیلم مستند در جشنواره سینما حقیقت در سال ۱۳۹۴ بوده است. رویاهای دم صبح، امسال در راه اسکار مستند قرار دارد و به احتمال زیاد، در این جایزه معتبر جهانی نیز موفق خواهد بود.

فیلم مستند «رویاهای دم صبح»، ادامه ای بر فیلم‌های «روزهای بی تقویم» و «روزهای آخر زمستان» است.

 

موفقیت‌های «در برابر امواج» – مینا کشاورز

مینا کشاورز با فیلمی در مورد زنی در بندر میناب است که سازمانی غیر دولتی برای حمایت از زنان ساحل میناب راه اندازی کرده است.

ورونیک لاگوارد سگوت، تدوینگر فرانسوی برنده جایزه اسکار، تدوین این فیلم را به عهده گرفته است و پخش این فیلم نیز توسط یک شرکت پخش فرانسوی به نام CAT&DOCS انجام خواهد شد. در برابر امواج، در جشنواره فیلم مستند Mermaid  اسپانیا نیز شرکت داشته است.

این فیلم با نام «آیا او در این مبارزه پیروز می‌شود» روی سایت حامی جو قرار گرفت، اما بعدها به نام «در برابر امواج» تغییر کرد.

 

موفقیت‌های «در جستجوی فریده» – کورش عطایی و آزاده موسوی

سینما حقیقت سال ۱۳۹۴، پذیرای دو مستند از فیلمسازهای حامی جو بوده است. دو مستند در بین ۱۰ مستند برتر نهایی این جشنواره بوده‌اند؛ مهرداد اسکویی با «پابرهنه در پاییز» و «در جستجوی فریده» ساخته آزاده موسوی و کورش عطایی.

بیلی ویچگل طراحی جلوه‌های بصری فیلم‌هایی مانند ارباب حلقه‌ها و کینگ کونگ نیز کار تصحیح رنگ «در جستجوی فریده» را انجام داده است.

 

 

موفقیت‌های اتیسم نگار مسعودی

اتیسم از آن بیماری‌هایی است که به یک‌باره زندگی انسان را فلج می‌کند و کسی از این بیماری، خبر چندانی ندارد. نگار مسعودی با فیلم اتیسم توانست در سه روز اول حضورش روی حامی جو، ۳۰% از سرمایه مورد نیازش را جذب کرد و در انتها نیز از مرز ۱۱۰% گذشت.

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید