همایون خرم را با آهنگسازی تصنیف های زیبای «تو ای پری کجایی»، «امشب در سر شوری دارم» و… می شناسیم. تصنیف هایی که با خیلی از آنها خاطرات زیادی داریم و تک تکشان برای ما پر از نوستالژی است. او در یک خانواده فرهنگی و عاشق موسیقی به دنیا آمد. مادر او به واسطه علاقه ای که به موسیقی و دستگاه همایون داشته است، نام پسرش را نیز همایون می گذارد.

 

تحصیلات همایون خرم از البرز تا استاد صبا

اطلاعات زیادی در مورد تحصیلات این موزیکدان شگفت ایرانی نیست، اما نام همایون خرم در بین فارغ التحصیلان معروف دبیرستان البرز دیده می شود.  همایون خرم در سال ۱۳۰۹ و در بوشهر متولد شده است و برای تحصیلات ابتدایی به تهران مهاجرت کرده اند. 

استعداد شگرف همایون در موسیقی، باعث شده که در سن ده یازده سالگی، به مکتب استاد صبا راه پیدا کرد. مکتبی که باعث پیشرفت فوق العاده او در دستگاه های موسیقی شده است. سه سال بعد و در سن پانزده سالگی، به پیشنهاد استاد صبا، همایون خرم به رادیو می رود و در تست استعدادیابی شرکت می‌کند. در همان سال هم در برنامه های مختلف موسیقی، به تنهایی می نوازد و به تدریج افتخار هم نوازی با بزرگانی مانند استاد جواد معروفی، استاد جلیل شهناز، استاد فرهنگ شریف، و جهانگیر ملک و امیر ناصر افتتاح را به دست می‌آورد. تحصیلات دانشگاهی او نیز در رشته مهندسی برق بوده است.

همایون خرم را نباید در چند تصنیف و سخنرانی و کتاب خلاصه کرد. خرم در سال های زیادی عضو شورای عالی خانه موسیقی ایران بود. در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۱ و به علت بیماری ریوی در بیمارستان «دی» تهران، چشم از دنیا بست و عرصه هنر را تنها گذاشت.

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید