“مونا زند حقیقی” حامی معنوی حامی جو، که در بیست و پنجمین جشنواره ی فیلم فجر جایزه ی بهترین فیلم اول را برای کارگردانی فیلم “عصر جمعه” گرفته است در گفت و گو با روزنامه سینما در رابطه با مشکلات فیلم سازی گفت: “این روز ها بزرگترین مشکل تولید، بحث بودجه است. اگر ۱۰سال پیش، این سوال از من پرسیده می ­شد قطعا می ­گفتم بزرگ ترین مانع برای فیلم ­سازی، گرفتن پروانه ساخت است؛ چون آن سال ها تامین بودجه به این سختی نبود، ولی گذشتن از دالان وزارت ارشاد بسیار مشکل بود. الان هم حتما گرفتن مجوز دشوار است، اما سخت تر از آن کمبود یا بهتر است بگویم نبود سرمایه است.

عملا کسانی که در شرایط موجود فیلم می­ سازند یا بودجه های دولتی دریافت می­ کنند، یا از چند اسپانسر خیلی محدود کمک می­ گیرند و جمع شدن دوستانه همکاران­ شان فیلم می­ سازند. به نظرم یکی از علت­ های افزایش حجم تولیدات فیلم اولی­ ها این است که آنان می­ توانند با هزینه ی کم و رفاقتی فیلم­ های­ شان را بسازند و عوامل هم به همان دلیل حاضر می­ شوند برای ساخت فیلم کمک کنند، ولی وقتی فیلم­ ساز، وارد چرخه حرفه­ ای می­ شود و از آن مرحله­ ­ی فیلم اولی می­ گذرد، هم عوامل، دستمزد­های­ شان را واقعی تر می ­خواهند، هم خود فیلم ­ساز با حداقل شرایط نمی­ تواند کار کند و دلش می­ خواهد که با شرایط مناسب ­تری فیلمش را بسازد. این ­جاست که مشکلات واقعی آغاز می ­شود.”

زندی معتقد است در این سال­ها شرایط فیلم­ سازی و جذب سرمایه برای تولید، تغییر کرده است:

“شاید حضور نهاد­هایی مانند فارابی که وام­ هایی به فیلم ­سازان پرداخت می­ کرد یا پیش­ خرید رایت تصویری فیلم ­ها توسط مراکز پخش فیلم، تهیه کننده و فیلم­ سازان را آسوده ­تر به ­سمت تولید می ­کشاند، شاید هم دلایل دیگری داشت، اما در حال حاضر، حذف تمام شرایط رفاهی برای تولید یک اثر سینمایی و تازه بعد از آن درگیر شدن با مافیای پر پیچ و خم اکران، انگیزه ­های تولیدات صادقانه و تاثیر گزار را از بین برده است و البته این روز­ها سرمایه­ هایی هم وارد سینما شده که سلامت آن خیلی روشن نیست.”