تمام کسانی که به دنبال جذب سرمایه برای پروژه‌های خلاقانه و جاه طلبانه‌شان بوده‌اند، حتماً نام www.kickstarter.com  را شنیده‌اند. سایتی غیر ایرانی که از سال ۲۰۰۹ شروع به فعالیت کرده است و در کمتر از ۶ سال، توانسته ده میلیون نفر را برای حمایت از ۱۰۰,۰۰۰ (صد هزار) پروژه پیشنهادی جذب کند. اطلاعات ابتدایی بیشتر در مورد این سایت به مقاله درباره کیک استارتر در سایت حامی جو سر بزنید. حامی جو نیز یک کیک استارتر ایرانی یا کراودفاندینگ ایرانی است.

طبق تحقیقات کیک استارتر باعث ایجاد شغل برای ۳۰۰,۰۰۰ نفر در مدت شش سال فعالیتش شده است. حمایت از استارت‌ آپ‌ها، محصولات تکنولوژی، فرهنگی و هنری به کارآفرینی کمک کرده است. 

 

کیک استارتر چه طور باعث موفقیت پروژه ها می‌شود؟

همیشه این سوال وجود دارد که یک سایت چه طور باعث موفقیت یک پروژه می‌شود؟ جواب این سوال ساده نیست. در حقیقت، هر کدام از صاحبان پروژه خودشان و با فعالیتی که به جذب سرمایه کمک می‌کند، تلاش می‌کنند بخشی از سرمایه خود را جذب کنند. فعالیت در شبکه های اجتماعی، سایت های مشابه و جذب حامی برای پروژه، از عوامل موفقیت آنها است. همه این ها در صورتی است که ایده و پروتوتایپ آن به خوبی معرفی شده باشند.

 

پاداش های جذاب برای حامیان، دلیل اصلی حمایت

در هیچ کدام از پروژه هایی که در سایت هایی مثل کیک استارتر و ایندی گوگو و سایت های کراودفاندینگ پاداش محور  قرار داده شده اند، حمایت به صورت خیریه نیست. بلکه حامیان از حمایتی که می‌کنند، سود می‌برند. به عنوان مثال اگر محصولی که قرار است تولید انبوه شود، ۵۰۰ دلار ارزش دارد، حامیان می‌توانند قبل از ساخت آن و با قیمتی کمتر مانند ۳۰۰ دلار، محصول را خریداری کنند و به محض تولید به دستشان برسد. برخلاف دیگران که با فاصله از این اختراع استفاده می کنند. 

یا اگر قرار است روی یک فیلم سرمایه گذاری کنند، دوست دارند که روند ساخت فیلم، پشت صحنه ها و حتی اکران فیلم استفاده کنند. خیلی از عاشقان هنر، از این که اولین نفری باشند که فیلمی را می‌بینند، یا اسمشان در تیتراژ یک فیلم یا یک اثر هنری باشد، احساس خیلی خوبی خواهند داشت. بنابراین پاداش ها، مهم ترین شرط حمایت از محصول شما است.

 

شرط اول، داشتن ویدیوی مناسب

همه سایت هایی که در زمینه کراودفاندینگ فعالیت می‌کنند، از جمله کیک استارتر، برای هر پروژه یک ویدیوی معرفی دارند. در این ویدیو، صاحب پروژه ایده و شکل و شمایل کلی محصولی که قرار است تولید شود را به نمایش می‌گذارد. اگر نگران دزدیده شدن ایده تان هستید، مقاله «چرا کسی نمی تواند ایده شما را بدزدد» را مطالعه نمایید. اگر نگاهی به پروژه های سایت کیک استارتر بیاندازید،

 

عکس های مناسب از محصول

برای آثار هنری، مانند فیلم و هنرهای تجسمی و… داشتن یک طرح مانند استوری برد یا ماکت کمک زیادی به طرح کلی از ایده شما می‌کند. در این صورت، حامیان از چیزی که قرار است تولید شود آگاه می‌شوند. مخصوصاً اگر قرار است در بین پاداش های شما، تعداد مشخصی از محصولات وجود داشته باشد.

 

آیا محصول ایرانی هم روی سایت کیک استارتر هست؟

ایرانی ها تا قبل از شروع کراودفاندینگ در ایران و فعالیت سایت هایی مثل دونیت و حامی جو، تلاش هایی روی این سایت داشته اند که به اندازه انگشتان دو دست نمی رسد.

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید