کراودفاندینگ و جذب سرمایه جمعی یک روش جدید برای دریافت حمایت مالی یک پروژه است. تا قبل از این روش، هنرمندان و افراد خلاق مستقل، برای جذب سرمایه یک پروژه باید از روش های جذب سرمایه کلان مانند وام گرفتن، جذب اسپانسر و استفاده از سرمایه کلان شخصی استفاده کنند.

همین دلایل باعث قدرت گرفتن هنر و فرهنگ سرمایه محور شده بود. حتی در هالیوود، کمپانی های پرفروش به این متهم بوده اند که در حال تحریف حقیقت و جهت دادن به فرهنگ سینما هستند. قدرت سرمایه در آن زمان به حدی رسیده بود که حتی تدوین فیلم‌های کارگردانان بزرگی مانند هیچکاک و جان فورد، باید با نظارت شرکت های فیلم‌سازی انجام می شده است. استودیوهای هالیوودی حتی اجازه نمی دادند که فیلمسازان جوان، قدرت بگیرند و شیوه ای جدید در فیلمسازی ایجاد کنند.

 

ظهور فیلمسازی مستقل

همشهری کین و محله های چینی، شاهکار سینمای کلاسیک، اولین فیلم های مستقل هالیوود به حساب می آیند. بعد از آن نیز مارتین اسکورسیزی و اسپیلبرگ با ساخت فیلم‌هایی مستقل، به فیلمسازی مستقل روی آوردند. اگر چه بعدها اسپیلبرگ شروع به ساخت فیلم های تجاری کرد.

وودی آلن، پدرو آلمودوار، فرانسیس فورد کاپولا، اسکورسیزی، جیم جارموش، دیوید لینچ، الیور استون و… از جمله همین کارگردانان مستقل هستند که خودشان را به سینما تحمیل کرده اند و همه آنها با ساخت فیلم‌های مستقل و جسورانه، نگاه به فیلمسازی را تغییر دادند. داستان ها و فرم‌های متفاوت این فیلم‌ها، دلیلی بوده که استودیوهای فیلمسازی به این فیلم‌ها اقبالی نداشته باشند.

رفع مشکل جذب سرمایه با کراودفاندینگ

در هر کشوری که زندگی کنید، ساخت فیلم نیازمند هزینه است. خیلی از این فیلم سازهای جوانی که مورد تحسین منتقدان قرار می‌گیرند، برای ساخت فیلم اولشان سختی های زیادی کشیدند و حتی مجبور شده اند که مدت زیادی برای ساخت فیلم اولشان صبر کنند و با انگیزه بمانند. این فیلمسازان جوان، حتی عوامل ساخت فیلمشان را هم دارند، اما مجبورند برای گذران زندگی، به ساخت فیلم‌های سفارشی روی بیاورند. فیلم‌هایی که کمتر دیده می شوند و اثر می گذارند.

حامی جو افتخار می کند که شش فیلمساز مستقل توانسته اند از طریق کراودفاندینگ، فیلم‌هایشان را بسازند. روشی که جایگزین جذب سرمایه کلان شده است و افراد مختلف را درگیر ساخت یک پروژه می کند. حدود هزار و دویست نفر از پروژه های حامی جو، حمایت مالی کرده اند و از این حامیان ممنونیم. هنوز هم هنرمندان مستقل زیادی هستند که روی سایت پروژه دارند و می‌توانند با دریافت حمایت شما، نسلی جدید از هنر مستقل رشد کند. کافی است سری به پروژه های حامی جو بزنید.

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید