دانشگاه هارواد، همان دانشگاهی است که استیون هاوکینگ در آن کرسی استادی فیزیک دارد. اما جالب است بدانید یکی دیگر از کسانی که در این دانشگاه، کرسی استادی دایم دارد، کامران وفا، فیزیکدان معروف ایرانی و فارغ التحصیل دبیرستان البرز تهران است.

این فیزیکدان در سال ۱۳۳۹ در تهران متولد شده و در سال ۱۳۵۲ تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان البرز شروع کرده است. کامران وفا از کودکی عاشق فیزیک بوده و آن طوری که خودش گفته، از کلاس اول دبستان به این سوال که چرا ماه به زمین نمی افتد، فکر می کرده است!

او در سال ۱۳۵۲ و بعد از اتمام تحصیلات متوسطه با مهاجرت به آمریکا تحصیلش را در دانشگاه MIT آغاز می کند. هم‌اکنون نیز توانسته است کرسی دایمی فیزیک را در این دانشگاه به دست بیاورد. به همراه این کرسی دایمی، کامران وفا عضو آکادمی ملی علوم آمریکا نیز هست.

 

پژوهش های دکتر کامران وفا

مشهورترین پژوهش کامران وفا، نظریه ریسمان یا String  است. این نظریه در حوزه فیزیک نظری و مربوط به رده انرژی های بالا در فیزیک است. این نیرو کمک کرده است که ناهنجاری های تئوری ابرگرانش را برطرف شود.

نظریه های بعدی کامران وفا مربوط به ماهیت گرانش کوانتومی، و رابطه بین هندسه و میدان های کوانتومی است. همان طور که در کودکی گرانش و نیافتادن ماه روی زمین برای او جالب بوده است، نظریه های او نیز حول و حوش گرانش و نیروهای گرانشی می چرخیده است.

افتخارات و جوایز دکتر کامران وفا از سال ۱۹۸۹ میلادی شروع شده است که جایزه محقق جوان را از NSF دریافت می‌کند. در ادامه نیز جایزه آلفرد پی اسلون (۱۹۸۹)، جایزه بنیاد پاکار (۱۹۸۹)، نوبل AMS لئونارد ایسنبود برای ریاضی و فیزیک (۲۰۰۸) و مدال دایراک از ICTP در همان سال را به دست بیاورد.

 برای خواندن مطالب مرتبط با دبیرستان البرز می توانید از لینک های زیر کمک بگیرید:

فارغ التحصیلان البرز، بنیانگذار منطق فازی

دبیرستان البرز

 بازسازی دبیرستان البرز

فارغ التحصیلان دبیرستان البرز

گردهمایی فارغ التحصیلان دبیرستان ماندگار البرز برای بازسازی البرز

فارغ التحصیلان دبیرستان البرز و جذب سرمایه جمعی برای مرمّت “البرز”

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید