همه دستگاه های خودکار و اتوماتیک امروزی که هوش مصنوعی را هم در بطن خود دارند، مدیون منطق فازی هستند. منطق فازی توسط یک پروفسور ایرانی تبار به نام «پروفسور لطفی زاده» ابداع شده است و به نوعی سیستم صنعت مدرن، به نوعی مدیون این ابداع هوشمندانه است.

پروفسور لطفی زاده، (کالج البرز سابق) است. او تحصیلات متوسطه اش را در این کالج گذرانده و فارغ التحصیل دبیرستان البرز است. او بعد از آن به دلیل جنگ جهانی دوم به آمریکا مهاجرت کرده است. او در جهان علم به پروفسور «زاده» مشهور است.

 

منطق فازی چیست؟

آموزش سنتی ریاضی براساس دو فاز سیاه و سفید یا صفر و یک بوده است. اما پروفسور لطفی زاده منطق انسانی را وارد ریاضیات کرد که باعث شد امکان تولید دستگاه های همسان با زندگی انسانی ایجاد شود. این منطق به این گونه است که طیف وسیعی از رنگ ها را بین سیاه و سفید (یا طیف گسترده ای از اعداد بین صفر و یک) ایجاد کرد. ژاپن، اولین کشور پیشرو در منطق فازی بود که در سال ۱۹۸۷، هدایت متروی سندای را با منطق فازی کنترل کردند. همچنین روبات های هوشمند و هوش مصنوعی نیز با سرعت در کشور ژاپن رشد کردند.

 

افتخارت پروفسور لطفی زاده

اعطای ۲۵ دکترای افتخاری از دانشگاه های معتبر دنیا، دریافت ۱۴ جایزه علمی جهانی و ۹ مدال علمی از این پروفسور تحصیلکرده دبیرستان البرز است. معروف‌ترین دانشگاه هایی که به این پروفسور ایرانی، دکترای افتخاری داده اند، شامل تولوز فرانسه، دورتموند آلمان، اوویدو اسپانیا، لیک هد کانادا، گلیویس لهستان، هامبورگ و پاریس و البته باکوی جمهوری آذربایجان که زادگاه و دانشگاه تهران که وطن ایشان به حساب می آید.

پنج تا از مدال های علمی بنیانگذار منطق فازی از انستیتوی مهندسی برق و الکترونیک آمریکا و چهار مدال دیگر هم از انستیتو مهندسی آمریکا است. معروف ترین جایزه علمی‌شان را نیز از بنیاد معروف هوندای ژاپن است که کمک زیادی به رشد هوش مصنوعی در این کشور کرده است.

برای خواندن مطالب مرتبط با دبیرستان البرز می توانید از لینک های زیر کمک بگیرید:

دبیرستان البرز

بازسازی دبیرستان البرز

 فارغ التحصیلان دبیرستان البرز

 گردهمایی فارغ التحصیلان دبیرستان ماندگار البرز برای بازسازی البرز

فارغ التحصیلان دبیرستان البرز و جذب سرمایه جمعی برای مرمّت “البرز”

 

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید