سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان، جمعه شب مهمان برنامه دورهمی بود. خیلی خوشحالیم که برای اولین بار، کسی در تلویزیون و در یک برنامه پرمخاطب، از استارتاپ ها و لزوم داشتن آنها صحبت کرد. شرکت هایی که با مدیران زیر سی سال، درآمد میلیاردی دارند. حامی جو هم یک استارتاپ در حوزه کراودفاندینگ یا جذب سرمایه جمعی است.

 

استارتاپ ها جایگزین فروش نفت خواهند شد

سورنا ستاری جایگزین فروش نفت در کشور را فکر و مغز می‌داند. فکر و مغزی که الان در استارتاپ ها حضور دارند. استارتاپ ها از ۲ سال قبل به طور جدی شروع شده است و حالا بزرگترین و بهترین شرکت‌های IT را در منطقه داریم. 

امیدواریم که همان طور که از پنج هزار سال قبل در دنیا آقایی می کردیم، الان هم بتوانیم به همان فرهنگ برگردیم. فرهنگی که به خاطر فروش ارزان نفتی است که رایگان هم به دست نمی اید. اما فروش نفت خام ارزشمند نیست و فروشش درآمد زیادی برای ندارد. داشتن ماده اولیه که هنر نیست.

 

استخدام، راه درست کارآفرینی و اشتغال نیست

ستاری در مورد فضای کسب و کار نادرست گذشته صحبت کرد. فضایی که در آن فقط استخدام شدن مهم بود و کسی به خلاقیت و نوآوری فکر نمی کرد. حوزه های کارآفرینی و اشتغال باید به سمت استارتاپ ها بروند تا خلاقیت بیشتری داشته باشیم. باید تصور کنیم که نفت و معدن نداریم تا بتوانیم رشد داشته باشیم. ما در ایران، بالاترین تولید مهندس داریم، اما با استخدام کردنشان، آنها را نابود کردیم و خلاقیتشان را از بین بردیم.

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید