سرمایه گذاری جمعی یا کراودفاندینگ به روشی گفته می شود که در آن سرمایه مورد نیاز برای اجرای یک پروژه با حمایت تعداد زیادی از افراد بدست می‌آید. اما کسانی که برای  اجرا شدن یک پروژه، در سرمایه گذاری جمعی آن شرکت می کنند را باید مشارکت کننده نامید یا حامی؟ برای جواب دادن به این سوال، ابتدا باید دید که سرمایه گذاری جمعی چه طور کار می کند.

سرمایه گذاری جمعی چیست؟

سرمایه گذاری جمعی راهی جایگزین برای روش های جذب سرمایه کلان مانند وام گرفتن از بانک ها، جذب اسپانسرهای مالی بزرگ، سرمایه گذاران ریسک پذیر و… است. مشکل همکاری با سرمایه گذاران کلان در این است که اکثر این سرمایه‌گذاران، علاقه دارند که پروژه به سلیقه آنها تغییر کند و حتی ممکن است این تغییرات، بیشتر از حد انتظار صاحب پروژه باشد. اما کسانی که به دنبال حفظ استقلال پروژه هستند، روش سرمایه گذاری جمعی را انتخاب می کنند. البته این روش نیازمند سختکوشی و انگیزه زیادی است و کسانی در این روش موفق می شوند که تلاش مناسبی هم داشته باشند.

حمایت یا مشارکت

کراودفاندینگ یا سرمایه گذاری جمعی چند سالی‌ست که به ادبیات سرمایه گذاری و اقتصاد اضافه شده است. در این روش با توجه به پروژه، پاداش هایی برای حامیان در نظر گرفته می‌شود، این پاداش‌ها در طول اجرای پروژه یا پس از آن به حامیان اهدا خواهد شد.

 در کراودفاندینگ پاداش محور که در سایت حامی جو اجرا می‌شود، هر حامی مالی به نوعی در اجرای پروژه شریک هم می شود. زیرا در صورت موفقیت پروژه، از مزیت های آن استفاده می کند. یعنی اگر از یک محصول حمایت مالی می کند، بعد از تولید انبوه آن، اولین کسی خواهند بود که محصول تولید شده را دریافت خواهد کرد. بنابراین اگر سرمایه گذاری جمعی بدون پاداش باشد، نوعی کار خیریه است که از صاحب پروژه فقط حمایت می کند، اما وقتی بحث پاداش و استفاده از مزایای آن می‌آید، به غیر از حمایت، نوعی مشارکت نیز هست..

محمد حسین شکری 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید