کیک استارتر و ایندی گوگو جزو اولین سایت هایی بوده است که از روش کراودفاندینگ یا جذب سرمایه جمعی برای کمک به ایده های خلاقانه استفاده کرده است. این دو سایت، نزدیک به هفت سال پیش، فعالیتشان در آمریکا آغاز کردند و بعد از مدتی توانستند مبلغی نزدیک به ۲٫۵ میلیارد دلار در این مدت برای پروژه ها جمع آوری کنند. در ایران نیز حدود یک سال و نیم است که سایت هایی با فعالیت مشابه فعالیت می کنند که یکی از آن ها حامی جو است.

 

کراودفاندینگ پاداش محور

روش کار در این سایت ها به این صورت است که افراد خلاق، ایده هایشان را به صورت پروتوتایپ و نمونه ای از کار اصلی، روی سایت قرار می دهند، از آن یک ویدیو می سازند، عکس های مربوط به آن را می‌گذارند و سرمایه ای که نیاز دارند را تعیین می کنند. از آن جا که کیک استارتر و ایندی گوگو، سایت خیریه نیستند، صاحبان ایده برای این که سرمایه‌ مورد نیازشان را جذب کنند، هدایایی را برای مشارکت کنندگان و حامیان خود در نظر می گیرند.

به عنوان مثال: اگر کسی قصد دارد یک اختراع یا محصول جدید را به تولید انبوه برساند، پیش فروش محصول یا محصولات نهایی‌اش را به عنوان پاداش قرار می‌دهد. یا یک محصول هنری، از شیوه های خلاقانه تری مانند تی‌شرت، کیف، لباس یا حتی خودکار با لوگوی محصول برای پاداش استفاده می کنند.

 

سایت های مشابه کیک استارتر و ایندی گوگو

سایت های زیادی هستند که در حال حاضر، بعد از شش سال در آمریکا و سراسر اروپا و حتی ایران در حال فعالیتند. تعداد ۱۹۲ سایت در آمریکا در حال حاضر مشغول کراودفاندینگ یا جذب سرمایه جمعی هستند. اما در بین دسته بندی های مختلف، روشی که کیک استارتر و ایندی گوگو استفاده می کنند محبوبیت بیشتری دارد. سایت های دیگری مانند fundable.com, rockethub.com و patreon.com و در ایران حامی جو به همین روش فعالیت می کنند. سایت هایی مانند GoFundMe.com که به حالت خیریه کار می کند هم وجود دارند. اما پروژه های هنری، تکنولوژی، ورزشی و… در این سایت ها جایگاهی ندارند.

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید