دبیرستان البرز، یکی از قدیمی‌ترین دبیرستان‌های ایران است که بخش زیادی از مساحت خودش را بعدها به دانشگاه پلی تکنیک یا امیرکبیر داده است. این دبیرستان نزدیک به ۱۴۵ سال پیش و در نزدیکی‌های دروازه قزوین شروع به فعالیت کرده است. اما با خرید زمینی بزرگ در چهار راه کالج امروزی، پایه‌های دبیرستان البرز فعلی گذاشته شده است. این اتفاق در سال ۱۳۰۱ افتاده است و ۹۴ سال از عمر ساختمان کنونی می‌گذرد. 

مساحت کل دبیرستان تا قبل از دادن بخشی از آن به دانشگاه امیرکبیر، حدود ۴۵,۰۰۰ متر مربع بوده است. اما مساحت فعلی ان ۱۱,۰۰۰ متر مربع است که ۱۰,۰۰۰ متر فضای سبز دارد. 

 

تاریخچه ساختمان‌های دبیرستان البرز

ساختمان‌های زیادی در دبیرستان البرز وجود دارد که بعضی از آنها مرمت شده اند، اما تعدادی از آنها نیازمند بازسازی اند. مرکز علوم یا ساختمان علوم، قدیمی‌ترین ساختمان دبیرستان البرز به حساب می‌آید. این ساختمان در جنوب منزل مدیریت آن زمان دبیرستان ساخته شده است. ساختمان علوم، قبل از انتقال کامل دبیرستان به مکان فعلی و در سال ۱۲۹۷ ساخته شده و در آن زمان به مک کرمیک‌هال (Mac Cormic Hall) معروف بوده است.

ساختمان مرکزی در سال ۱۳۰۳ و توسط نیکلای مارکف، معمار لهستانی ساخته شده است که بناهای دیگری نیز از او در تهران به جا مانده است. بنای ساختمان اصلی حالت متقارن دارد و در آن از معماری ایرانی اسلامی به خوبی استفاده شده است. کتیبه‌های کاشی‌کاری شده فیروزه‌ای، گنبد کوچک بالای سر آن، در و پنجره‌های طاقی شکل، ستون‌های سراسری و بدنه سنگی از جمله مهم‌ترین نمادهای استفاده شده در ساختمان البرز است.

دیگر ساختمان‌ها از جمله آزمایشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، ساختمان شبانه روزی و ساختمان معاونین در سال‌های بعد ساخته شده اند. جالب است اگر بدانید ساختمان شبانه روزی دبیرستان البرز با کمک و حمایت مردم ساخته شده است. و جزو اولین فعالیت‌های کراودفاندینگ در ایران به حساب می‌آید.

برای خواندن مطالب مرتبط با دبیرستان البرز می‌توانید لینک‌های زیر را دنبال نمایید:

بازسازی دبیرستان البرز

دبیرستان البرز

گردهمایی فارغ التحصیلان دبیرستان ماندگار البرز برای بازسازی البرز

فارغ التحصیلان دبیرستان البرز و جذب سرمایه جمعی برای مرمّت “البرز”

 

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید

 

 

ساختمان-های-دبیرستان-البرز-(۸)

 

ساختمان-های-دبیرستان-البرز-(۶)

 

ساختمان-های-دبیرستان-البرز-(۵)

 

ساختمان-های-دبیرستان-البرز-(۲)