قدیمی‌ترین دبیرستان ایران در چهار راه کالج فعلی است. دبیرستان البرز که از سال ۱۳۰۰ در این مکان قرار دارد، در زمینی به مساحت ۴۵,۰۰۰ متر مربع ساخته شده است که بعدها بخش بزرگی از آن برای ساخت دانشگاه پلی تکنیک یا امیرکبیر فعلی اختصاص داده شد.

این دبیرستان در ابتدا توسط آمریکایی ها اداره می شد و شامل ساختمان دبیرستان، شبانه روزی، علوم و یک درمانگاه کوچک بوده است. در سال ۱۳۱۹ هجری شمسی و بعد از تغییر مالکیت این دبیرستان به ایرانی‌ها، لازم بوده که نام جدیدی هم برای آن انتخاب شود. نامی فارسی که هم موقعیت البرز را بیان کند و هم به آن ابهت بدهد. از آن جا که رشته کوه البرز و کوه دماوند از پشت ساختمان البرز دیده می شده است، تصمیم گرفته می شود که نام این دبیرستان را هم «دبیرستان البرز» بگذارند.

 

معماری دبیرستان البرز

ساختمان اصلی این دبیرستان، توسط نیکلای مارکف لهستانی الاصل که در روسیه تحصیل کرده بود، ساخته شده است. در معماری این ساختمان از عناصر ایرانی اسلامی زیادی استفاده شده است، از جمله ریتم تکرار پنجره‌ها، ستون‌های آجری‌نما، ایوان‌های بلند و کاشیکاری های قرار گرفته در قوس پنجره ها از نمادهای به کار رفته در ساختمان البرز است. ستون های سراسری مرکزی بنا و کتیبه های کاشی‌کاری فیروزه ای رنگ از دیگر عناصر ایرانی به کار رفته در ساختمان اصلی و دیگر ساختمان ها است. 

بعد از انقلاب، نام آن به «دبیرستان ماندگار البرز» تغییر کرده است. بیشتر ساختمان های این دبیرستان هنوز سر پا هستند و فقط چند تا از آنها نیاز به مرمت و بازسازی دارند. به علاوه این که ساختمان های ورزشی نیز به آن اضافه شده است.

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید