این روزها که بحث محمد امامی، تهیه کننده سریال شهرزاد، و سرمایه گذاری او روی فیلم‌های دیگر باعث طرح یک سری مشکلات شده است، بحث تهیه کننده و اختیاراتش بیشتر مطرح شده است. دستمزدهای غیر متعارفی که در این سریال پرداخت شده است، باعث شده که شورای عالی تهیه کنندگان سینما در مورد دستمزدهای بالا، هشدار بدهد و با تهیه کنندگانی که این دستمزدها را پرداخت می کنند، جدی تر برخورد خواهد کرد.

این تحقیق و گزارش، به معنی این است که موضوع و سوژه فیلم‌ها، فروش یک فیلم را بهتر تضمین می‌کند. و فیلم اولی‌ها می‌توانند با تکیه به سوژه داستانشان، موفقیت خوبی به دست بیاورند. این خبر می تواند از آن جا برای حامیان پروژه‌های حامی‌جو خوب است که می‌توانند با دیدن موضوع جذاب فیلم، بدون توجه به بازیگران آن، از یک پروژه حمایت کنند.

 

بازیگر سوپراستار، دلیل فروش فیلم ها نیستند

طبق بررسی هایی که توسط شورای عالی کانون کارگردانان انجام شده است، داشتن بازیگر مطرح، دلیلی برای موفقیت و فروش یک فیلم نیست و فیلم های زیادی هستند که با وجود داشتن سوپراستارها، موفقیتی به دست نیاورده اند. در این تحقیق، همچنین آمده است که فروش فیلم های پنج سال اخیر گرانترین بازیگران، در پایین لیست فروش فیلم ها قرار داشته است. در مقابل، نصف فیلم های پرفروش، به معضلات اجتماعی و سیاسی پرداخته اند و توانسته اند در لیست پرفروش ها قرار بگیرند. این تحقیق، پنج سال گذشته از سال ۹۰ تا ۹۴ را بررسی کرده است.

 

چرا دستمزد بازیگران مهم است؟

مسئله ای که پرداخت دستمزد به بازیگران را حساس‌تر کرده است، بازگشت سرمایه این فیلم‌ها است. بیشتر از نود درصد از ۱۳۲ فیلم بررسی شده پنج سال گذشته که از بازیگران گران قیمت تولید شده اند، حتی نتوانسته اند هزینه بازیگران را از گیشه سینما به دست بیاورند. بازیگران مطرح صرفاً فقط می‌توانند فروش فیلم را تا هفته اول تضمین کنند و بعد از آن، مسائلی مانند سوژه داستان، موضوع فیلم، و جذابیت‌های دیگر، باعث ادامه فروش در گیشه می شوند.

 

مصطفی مردانی

 

 به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید