خیلی دردناک است که یک هنرمند نتواند هزینه‌های مربوط به تولید آثارشان را تامین کنند. شاید تنها راهی که به نظرمان می‌رسد که از یک هنرمند حمایت کنیم، خرید بلیط کنسرت، تئاتر یا فیلم آن است. البته این تنها راهی است که به ذهنمان می‌رسد اما بهترین راه نیست. بخش زیادی از هزینه خرید بلیط و خرید آلبوم یا فیلم آنها، صرف شرکت‌های اجرا کننده و پخش آنها می‌شود و در نهایت این هنرمندان برای جذب سرمایه کارهای بعدی‌شان، باید به سمت اسپانسرها و شرکت‌های تجاری بروند تا بتوانند به مسیر هنرشان ادامه بدهند. ادامه این راه، کمکی به هنر نمی کند و بخش کمی از هزینه‌ای که به دست می‌آید، به دست خود هنرمند می‌رسد.

 

مقاله مرتبط: هنر مستقل چیست و چه مزایایی دارد؟

 

چرا هنرمندان نباید به سمت صنعت بروند؟

برای یک هنرمند تازه نفس، کار ساده ای نیست که قبل از به شهرت رسیدن، بخواهد اسپانسر بگیرد، رضایت تهیه کننده‌ها را جلب کند یا سرمایه گذاری برای خود پیدا کند. این روش باعث می شود که هنرمندانی که به شهرت رسیده اند، مدام مشهورتر شوند و انحصار هنری به وجود بیاورد. همچنین هنرمندان بااستعداد و توانمند هم پشت دیوار آنها باقی بمانند. در حالی که هنر نیاز به هوای تازه دارد. 

خیلی وقت‌ها هم فکر می‌کنیم که اسپانسرهای کلان وظیفه دارند که از هنرمندان و اجراکنندگان حمایت کنند. همین تفکر هم به مرور زمان جایگزین این تفکر شده است که “دولت وظیفه دارد از هنرمندان حمایت کند”. اما کارهای سفارشی ساخته شده مورد استقبال مردم قرار نگرفتند و این تفکر جایگاهش را در ذهن مردم از دست داده است. پس امید این هم هست که تفکر دوم هم تغییر کند.

 

مقاله مرتبط: مهدی فخیم‌زاده: دولت دیگر پولی ندارد که به سینما بدهد

 

کراودفاندینگ به عنوان یک راه حل قوی

کراودفاندینگ یا جذب سرمایه جمعی، روشی است که در آن، هواداران هنر از هنرمندان با استعداد و توانمند حمایت می‌کنند و در تولید آثار هنری آنها مشارکت دارند. این هواداران، همین شمایی هستید که با حمایت از این پروژه‌ها، در حامی‌جو راه را برای هنرمندان تازه نفس و با دیدگاه‌های جدید باز می‌کنید.  

 

 

مقالات مرتبط: کراودفاندینگ چیست

چه هنرمندانی به حامی جو اعتماد کرده‌اند – ۱

چه هنرمندانی به حامی جو اعتماد کرده‌اند ۲

 

 اگر چه خود هنرمندانی که این راه را به سختی طی کرده‌اند و راه و چاه را بهتر از دیگران می‌دانند، تلاش کرده‌اند تا با حمایت از پروژه های حامی جو، راه را برای این هنرمندان باز کنند. در کنار انها، هنرمندان مستقل زیادی هم هستند که به عنوان حامی معنوی در کنار ما هستند و حامی‌جو همواره از مشاوره و راهنمایی‌های آنها استفاده می کند. پس اگر می‌خواهید شما هم عضوی از هنر آینده باشید، می توانید از پروژه‌هایی که که تعریف شده اند حمایت کنید.

 

لیست پروژه های حامی جو

 

مصطفی مردانی

 به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید