هنرمندان مستقل با تلاش و زحمت زیاد، یک اثر هنری مثل آلبوم موسیقی، فیلم مستند، فیلم داستانی، اثر نقاشی، تجسمی و… را تولید می کند. اگر چه زحمت و هزینه زیادی برای تولید یک اثر نیاز است، اما برای آنها بازگشت سرمایه به این سادگی‌های نیست. این روزها تنها راه درآمدزایی برای خیلی از هنرمندان، فروش اثرشان است که آن هم در حوزه فیلم و موسیقی، به خاطر دانلودهای غیرمجاز زیادی که انجام می‌شود، عملاً از بین رفته است. گالری‌ها و نمایشگاه‌ها نیز بازخورد خیلی زیادی برای هنرمندان ندارد. با این حال هنوز هم راه‌هایی وجود دارد که از هنرمندان مستقل حمایت کنید. برای این کار می‌توانیم قبل از تولید از اثرش حمایت کنیم.

 

مقاله مرتبط: کراودفاندینگ چیست؟!

 

یک) حمایت مستقیم از هنرمند

برای همه افراد این امکان وجود ندارد که از ابزار وسایل حرفه‌ای یا متوسط استفاده کنند. بنابراین نیاز دارند که برای تهیه این ابزار و وسایل و پرداخت هزینه تیم همراه، سرمایه ای را جذب کند. برای یک هنرمند مستقل بهتر است که به جای دریافت وام و جذب اسپانسر که باعث دخالت در تولید اثر می‌شود، سرمایه کارش را از طریق کراودفاندینگ یا جمع‌سپاری تهیه کند. بنابراین حامیان می‌توانند به راحتی انها را پیدا کرده، از نو کارشان مطلع شوند و از آنها حمایت کنند.  سایت‌هایی مثل حامی جو از این روش استفاده می‌کنند.

 

مقاله مرتبط: از چه پروژه هایی حمایت کنیم؟

 

دو) مانند یک هوادار عمل کنیم

اگر یک اثر هنری ارزشش را دارد، به دوستانمان معرفی‌اش کنیم و از آنها بخواهیم که از این اثر حمایت کنند. شبکه‌های اجتماعی، ای‌میل، خبرگزاری ها و… راه‌هایی هستند که می توان یک هنرمند مستقل که انگیزه زیادی برای تولید اثرش دارد را معرفی کنیم. خیلی از هنردوستان در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های مرتبط حضور دارند و در کمپین هایی که ماهیت حمایتی دارند، مشارکت می‌کنند.

 

مقاله مرتبط: حمایت مادی و معنوی از یک ایده خلاقانه

 

سه) صفحه شان را بخوانیم و نظر بدهیم

انگیزه دادن به یک هنرمند، کوچک ترین کاری است که در حق یک هنرمند می‌توانیم انجام دهیم. با خواندن صفحه پروژه این هنرمندان و نظر دادن، می‌توانیم آنها را حمایت کنیم. حتی می توانیم در مورد این که می‌توانند روی کمک شما حساب کنند یا نه هم صحبت کنیم.

آیا از ویدیو، ایده، کارهای قبلی و… خوشتان آمده است؟ پس به این هنرمندان بگویید. همه اینها را می‌توانیم در صفحه پروژه، شبکه های اجتماعی و… بیان کنیم و به آنها انرژی بدهیم تا کارشان را با قدرت ادامه دهند.

 

مقاله مرتبط: خرید بلیط بهترین راه برای حمایت از هنرمند نیست

 

چهار) خدمات حرفه ای را به آنها پیشنهاد بدهیم

اگر به ابزار و وسایل حرفه ای دسترسی داریم، یا می توانیم با در اختیار گذاشتن محلی برای تولید اثر، به آنها کمک کنیم، پیشنهادمان را ارائه کنیم. آیا به یک طراح گرافیک، ادمین شبکه های اجتماعی، لینک با خبرگزاری ها و سایت ها، یا سرویس خاصی نیاز ندارند؟ این سوالی است که فقط خود صاحب ایده می‌تواند جوابش را بدهد.

 

لیست پروژه های حامی جو

 

ترجمه آزاد: مصطفی مردانی

 منبع: http://20to30.com

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید