طی جوسازی های مخرب نسبت به حضور مستندهای اکران شده در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در بخش رقابتی مواد تبلیغی، انجمن مستندسازان سینمای ایران بیانیه ای به دبیر انجمن جشنواره فیلم فجر ارسال کردند که به شرح زیر است:

“دبیر محترم سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، جناب آقای حیدری
با سلام
خوشحالیم که امسال با مدیریت و حمایت شما فیلم‌های مستند در جایگاهی در شان سینمای مستند ایران در کاخ جشنواره به نمایش درمی‌آیند. حضور فیلم‌های مستند در بخش رقابت مواد تبلیغی نیز نویدبخش فضایی حرفه‌ای در عرصه پخش و توزیع آثار مستند است. فیلم‌هایی که با اکران داخلی و موفقیت‌های چشمگیر بین‌المللی نماینده فرهنگ و هنر این سرزمین بوده‌اند.
اما به نظر می‌رسد در این دوره از جشنواره بعضی از دوستان سینمای داستانی علاقه‌ای به رقابت فیلم‌های مستند در بخش مواد تبلیغی ندارند و شاید به خاطر کیفیت بالای آثار ارایه شده گمان می‌کنند گوی رقابت را از دست می دهند. در حالی که بنا به قوانین جشنواره فجر شرکت فیلم‌های مستندی که در سینماها اکران شده‌اند در بخش مواد تبلیغی و رقابت با فیلم‌های داستانی امری قانونی و بلامانع است. از این رو امیدواریم با اقتدار در مقابل این جوسازی‌های مخرب و غیرعادلانه ایستادگی کنید و با حمایت خود اجازه ندهید حق آثار مستند شرکت‌کننده در بخش مواد تبلیغی، ضایع شود.”

منبع خبر : پایگاه خبری فیلم کوتاه