همه کسانی که وارد سینما شده اند و برای خودشان اسم و رسمی پیدا کرده‌اند، روزی روزگاری فقط فیلم کوتاه می‌ساخته‌اند و خودشان را محک می‌زدند. مثلاً سعید روستایی، قبل از ساخت فیلم «ابد و یک روز» که جوایز جشنواره فیلم فجر را درو کرد، شش فیلم کوتاه در کارنامه خود ثبت کرده است. اما بیشتر سینماگران، آن را با همان یک فیلم بلند سینمایی‌اش می‌شناسند. و فیلم‌سازان بزرگ دیگر که همگی همین مسیر را طی کرده‌اند. همه این سینماگران آینده، نیاز دارند که دیده شوند و جایگاه خودشان را در فیلمسازی پیدا کنند.

 

مقاله مرتبط: خب فیلم کوتاه ساخته اید؛ از این به بعد چه!؟

 

سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران

جشنواره فیلم کوتاه تهران یکی از پایدارترین و پرمخاطب‌ترین جشنواره های فیلم کوتاه است و عنوان بین‌المللی را هم با خود همراه دارد. در این جشنواره، فیلمسازان جوان زیادی هستند که می‌توانند از این جشنواره معرفی شوند تا  اصغر فرهادی و سعید روستایی های دیگری را به سینمای ایران هدیه بدهند.

 

مقاله مرتبط: اصغر فرهادی چه طور اصغر فرهادی شد؟!

 

جشنواره فیلم کوتاه تهران، در دو روز ۱۸ و ۱۹ آبان ماه در پردیس سینمایی چهارسو برگزار خواهد شد. در این دوره، ۱۱۷ کشور متقاضی حضور و شرکت در جشنواره فیلم کوتاه تهران هستند. این کشورهای شامل بلاروس، پرو، تایلند، ویتنام، آلبانی، استونی، گرجستان، بوسنی و هرزگوین و… می شوند.

اگر سری به جشنواره فیلم کوتاه تهران زدید، از بخش انیمیشن، تجربی و مستند آن هم دیدن کنید. اگر چه این بخش‌ها به همراه بخش داستانی، از شاخه های اصلی فیلم کوتاه به حساب می آیند، اما نیاز به دیده شدن بیشتری نسبت به بخش داستانی دارند.

 

مصطفی مردانی