وقتی در مورد چالش آب یخ صحبت می کنیم، یاد ورزشکاران و هنرمندان زیادی می افتیم که یک سطل اب یخ را روی خودشان ریختند و آدم های بعدی را معرفی کرده‌اند. شاید اولین باری که این چالش را توی اینترنت دیدید، برایتان عجیب بوده که چرا باید یک آدم چنین کاری بکند؟! یعنی با یک سطل آب یخ به یک بیماری کمک می شود؟

اصلاً ALS چیست؟

ALS در حقیقت بیماری اسیتون هاوکینگز است و بیماران خیلی کمی شانس این را دارند که مثل این فیزیکدان مشهور، سال ها با این بیماری زنده بمانند. خالق این حرکت جالب، کاپیتان ۲۹ ساله تیم بیسبال دانشگاه بوستون بود که خودش هم به خاطر این بیماری ورزش را کنار گذاشته بود. این چالش ساده، تبدیل به یک حرکت جهانی شد و با این که بعد از مدتی، آدم هایی هم برای جلب توجه و خودنمایی، روی خودشان آب سرد ریختند یا حتی توی رودخانه پریدند، اما انجمن ALS توانست از این حرکت، مبلغی بیشتر از ۱۰۰ میلیون دلار، کمک های مالی دریافت کند.

این چالش به همه نشان داد که ترکیب یک حرکت به ظاهر جذاب (بخوانید باحال) و یک درخواست اجتماعی، چه فایده‌هایی می تواند داشته باشد. حرکتی که خیلی شبیه به کراود فاندینگ های امروزی است که پروژه های کوچک و بزرگ که برای جامعه و مردم سودمند هستند و نیازمند کمک مالی و معنوی اند، چه طور می توانند موفق باشند.

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید