شاید شنیدن این جمله شوکه تان کند که «دوستان شما، هوادار شما نیستند!». اما این نکته‌ای است که یا حواسمان به آن نیست، یا دوست دارم جدی‌اش نگیریم. این وسط نکته ای هست که علاقه ای نداریم به آن فکر کنیم.

اتفاقی در زندگی حرفه‌ای تان افتاده است و شما می‌خواهید آن را با دوستانتان مطرح کنید. دوستان شما از این موفقیت شما خوشحال می‌شوند و در نهایت از شما حمایت می‌کنند. اما برای مراحل بعد، نیاز به کسانی دارید که دیگر دوست شما نیستند. دوستان شما یک یا دو بار وظیفه دارند که موفقیت حرفه ای شما را تبریک بگویند. این همان نکته ای است که تفاوت بین پشتیبانی دوستان و پشتیبانی هواداران را ایجاد می‌کند. این همان کاری است که در حامی جو و روش کراوفاندینگ نیز می‌توانید انجام دهید، تا مسیر موفقیت را ساده تر طی کنید.

مقاله مرتبط: مخاطبان پروژه هایمان را کجا پیدا کنیم؟ -۱  

پشتیبانی دوستان

پشتیبانی دوستان، بدون تردید پایدارترین پشتیبانی ممکن برای هر کسی است.  دوستان، بزرگترین مشوق و انگیزه دهنده‌ها برای شروع فعالیت حرفه ای است. یا حتی قبل از این که کارتان را به طور جدی شروع کنید، آنها حمایتشان از شما را نشان می‌دهند.  

آنها برای موفقیت شما، از سرمایه‌های مالی و معنوی خود برای شما استفاده می‌کنند. ممکن است در همان ابتدا ببینید که با شور و شوق برای شما کار می‌کنند و همه را برای دیدن هنر شما دعوت کنند. اما دوستانتان نیز به منافع مشترکی می‌اندیشند که در گروی موفقیت شما است.

مقاله مرتبط: مخاطبان پروژه هایمان را کجا پیدا کنیم – ۲

پشتیبانی هواداران

هواداران هر هنرمندی، جزو کسانی هستند که تا قبل از شروع کار حرفه ای تان شما را نمی شناخته اند. آنها از روی علاقه ای که به هنر و حوزه تخصصی شما دارند، پیدایتان می کنند و همراهتان می شوند.

راه های ورودی هواداران متفاوت است. ممکن است از یک مطلب که روی وبلاگ یا سایتی قرار داده‌اید، یک سایت موسیقی، یک دوست علاقه مند، و یا هر نوع تبلیغاتی که کرده اید شما را پیدا کرده باشند. مهم این نیست که از کجا، مهم این است که الان به شما و کارتان علاقه مند هستند.

مقاله مرتبط: حامیان شما می توانند هوادارانتان باشند

حفظ هواداران از حفظ دوستان سخت تر است. لازم است که هر چند وقت یک بار، برای هواداران خود برنامه ای بگذارید و لازم است هر چند وقت یک بار، آنها را همراه خود کنید. از نمایش فیلم‌های قدیمی، کنسرت موسیقی و… دعوت کنید. همیشه نیز یک راه ارتباطی برای آنها باید در نظر بگیرید. این راه ارتباطی می تواند ای میل، شبکه های اجتماعی، وب سایت شخصی و… باشد. هواداران شما حق دارند که گهگاهی در مورد هنر شما حرف بزنند و اگر لازم باشد آن را نقد کنند.  

مصطفی مردانی

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید