ساختمان دبیرستان البرز، یکی از قدیمی‌ترین ساختمان های آموزشی شهر تهران است که هم تراز مدرسه عالی دارالفنون است. اگر چه دارالفنون کم کم و با ورود بعضی از فارغ التحصیلان به جریانات فراماسونری، از طرف حکومت مورد بی مهری قرار گرفت.

 

سال تاسیس ساختمان علوم

قدیمی ترین ساختمان البرز که همراه با ساختمان مرکزی ساخته شده است، با شماره ثبت ۲۰۰۰ در بین آثار باستانی ایران ثبت شده است. ساختمانی که با معیارهای ایرانی اسلامی و توسط معماری تفلیسی، نیکلای مارکف ساخته شده است.

ساختمان علوم، در سال ۱۲۹۷ و پنج سال قبل از این که کل مدرسه از دروازه قزوین تهران به چهارراه کالج منتقل شود ساخته شده بود؛ درست در شرق دبیرستان و جنوب ساختمان اصلی موسس کالج که آن زمان در ایران زندگی می کرده است.

 

تاریخچه ساختمان علوم

این دو بنا ابتدا به نام های  «مک کرمیک هال»  و «رولستن» شناخته می شدند که بعدها به ساختمان علوم و ساختمان اصلی تغییر نام دادند. این ساختمان ها دارای ریتم طراحی متقارن و تکرار شونده است که زیبایی خاصی به آن داده است. این ساختمان از بالا درست مثل یک دژ مستحکم دیده می شود که ورود به آن کار ساده ای نیست.

ساختمان موسس جردن اولین ساختمانی است که در چهارراه کالج ساخته شده است و ساختمان های دیگر در جنوب آن اضافه شده اند. بعدها این ساختمان تخریب شده و ساختمان دیگری به اسم معاونان ساخته شده است تا همکاران آنها نیز در آن جا اسکان داشته باشند.

ساختمان علوم در سال ۱۳۷۷ و در زمان وزارت مصطفی میرسلیم که خودش فارغ التحصیل دبیرستان البرز بوده است، جزو آثار ملی قرار می گیرد.

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید