نویسنده بودن، فیلمی مستند و روایت‌گونه از زندگی جلال آل احمد است که برای ساخت آن، هفت سال زمان، انرژی و تحقیق صرف شده است. این فیلم توسط «مصطفی آل احمد» یکی از حامیان معنوی حامی جو، وب سایت سرمایه گذاری جمعی، ساخته شده است. این فیلم در روز چهارشنبه هفتم مهر ماه، ساعت ۲۰:۳۰ در موزه سینما و با حضور «عبدالله نوری»، «ناصر تقوایی»، «پرویز کلانتری»، «شمس آل‌احمد»، «علی دهباشی»، «محدعلی عمویی»، «لیلی گلستان» و… به طور ویژه اکران می شود.  

نویسنده بودن، جامع و بی طرف

به گفته مصطفی آل احمد، تحقیقات مفصل و زیادی برای این کار انجام شده است و در تمام این هفت سال، که البته خیلی هم مداوم نبوده، با دوستان نزدیک و البته خانم سیمین دانشور، صحبت‌هایی شده است. با توجه به زمان صرف شده و تحقیقاتی که در فیلم به کار رفته است، «نویسنده بودن» جامع ترین فیلم مستند در مورد زندگی جلال آل آحمد است.

در مورد جلال آل احمد، نگاه‌های متفاوت زیادی وجود دارد. بعضی از این نگاه‌ها بسیار مثبت و حتی چاپلوسانه است، و بعضی نیز آن قدر منفی است که با اصل وجود این نویسنده مخالفت می‌کند. اما در این فیلم، تضارب آرا وجود دارد و نقدها و امتیازها، با نگاهی واقع‌بینانه و البته بدون قضاوت در فیلم به کار رفته است. حتی سعی شده است از انسان‌هایی که نسبت به جلال، دیدگاه خیلی مثبت یا منفی ندارند نیز استفاده شود.

ارزیابی جلال آل احمد در زمان خودش

یکی از نکات مثبتی که فیلم دارد این است که جلال آل احمد را در زمان خودش بررسی و ارزیابی کرده است. به همین دلیل، «نویسنده بودن» به مخاطب تاکید می‌کند که جلال در دهه ۳۰ و ۴۰ زندگی می‌کرده است و ما در تاریخ معاصرمان آن را بررسی می‌کنیم. این شخصیت متعلق به همان دهه است. او در سال‌هایی زندگی می‌کرده است که فلسفه و ادبیات با نویسندگانی مثل سارتر، کامو، اوژن یونسکو و… گره خورده بود و نیاز بوده که با ترجمه آنها، بررسی تاثیر آنها را در ادبیات جهان امکان پذیر شوند.  

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید