سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم فجر هم چند روز پیش به پایان رسید. استقبال مردم از فیلم های جشنواره فوق العاده بود. فیلم های خوبی هم اکران شدند، اما باز هم از کیفیتی که همه ما به دنبال آن هستیم فاصله دارند. سوالی که همیشه برای اهالی سینما، مخاطبین خاص سینما و مردم مطرح می شود این است؛ که چطور می توان کیفیت آثار را بالا برد و چه عواملی باعث می شود فیلم های سینمایی، مستند و اینیمشن هایی تولید شده کیفیتی پایین تر از استاندارهای جهانی دارند؟ در حالی که ذوق و خلّاقیت ایرانیان در زمینه های هنری، زبان زد همگان است و هنرمندان ایرانی در خارج از ایران و فستیوال های بین المللی خوش می درخشند.

نگاه به وب سایت “جذب سرمایه جمعی” Kickstarter و پروژه های بزرگ تعریف شده در آن، که موفق به جذب سرمایه جمعی شده اند و در جشنواره اسکار خوش درخشیدند، نشان می دهد که ارتباط مستقیم هنرمندان با مخاطبان و مردم و نقد و ارزیابی اثر قبل از تولید به بهبود کیفیت آثار کمک می کند. در ادامه به معرفی روش نوین جذب سرمایه، “جذب سرمایه جمعی” و ارزش هایی که این روش برای هنرمندان، خصوصاً اهالی سینما ایجاد می کند، می پردازیم.

یکی از نیازهای مهم هنرمندان برای تولید آثار هنری، جذب سرمایه و سرمایه گذار است، اما هنرمندان از چه طریق می توانند سرمایه مورد نیاز خود را تامین کنند؟

  • جذب سرمایه از طریق دولت
  • جذب سرمایه از اسپانسر و سرمایه گذار
  • جذب سرمایه از طریق مردم و کار به صورت مستقل

در جذب سرمایه از طریق دولت و اسپانسرها، هنرمندان با محدودیت ها و چالش هایی از جمله: اعمال نظر سرمایه گذار در ایده و روند اجرای کار، اخذ بخش اعظم حقوق مادی و معنوی کار و یا عدم اعتماد سرمایه گذار به بازگشت سرمایه روبرو هستند. اما در کنار این روش های سنتی، روش جدیدی از جذب سرمایه به نام “جذب سرمایه جمعی” وجود دارد که می توان آن را جایگزینی برای روش های مذکور دانست. در این روش هنرمندان ایده خود را در فضای مجازی خصوصاً شبکه های اجتماعی با مردم به اشتراک می گذارند و از مردم می خواهند در تامین سرمایه مورد نیاز با آن ها مشارکت کنند. تعداد زیادی از مردم با سرمایه و ریسک کم با وی مشارکت می کنند، تا سرمایه مورد نیاز جذب شود. علاوه بر جذب سرمایه، دیده شدن آثار و ارزیابی آن ها از نگاه مردم نیز از جمله از ارزش هایی است که “جذب سرمایه جمعی” برای هنرمندان ایجاد می کند.

مردم با بررسی ایده، در ازای هدایایی که هنرمند مشخص کرده است در تامین سرمایه مورد نیاز مشارکت می کنند و پرداخت خود را به صورت آنلاین انجام می دهند. صاحبان ایده نیز با استفاده از سرمایه جذب شده از طریق “جذب سرمایه جمعی”، ایده خود را به ثمر می رسانند و در نهایت محصول یا خدماتی را که به حامیان وعده داده اند به آن ها ارائه می دهند.

تعدادی از پروژه و فیلم های موفق که در وب سایت جذب سرمایه جمعی Kiclstarter موفق به جذب سرمایه شدند عبارتند از:

  • Enemy of man: جذب ۲۵۵۵۶۴ دلار از ۲۵۰۰۰۰ دلار هدف

 Enemy-of-man

  • Muck: با جذب ۲۶۶۳۲۵ دلار از ۲۵۰۰۰۰ دلار هدف

Muck

The-Cyanide $ Happiness Show

Charlie-Kaufman’s-Anomalisa

 The-Veronica-Mars-Movie-Project

وب سایت حامی جو نیز که کار خود را از فروردین ۱۳۹۴ در زمینه هنر آغاز کرده است نیز در طی ۹ ماه فعالیت خود با ۴ موفق توانسته است برای ۱۴ پروژه هنری ۸۵۰ میلیون ریال سرمایه جذب کند.

جابجایی یا نابجایی - پریسا گرگین

آیا-در-این-مبارزه-پیروز-می-شود؟

 در-جستجوی-فریده

امید است که وب سایت های جذب سرمایه جمعی چون حامی جو و دونیت بتوانند قدم مثبتی در جهت بهبود هنر، فرهنگ و اقتصاد ایران عزیز بردارند.

هدیه دلخوش فومنی – حامی جو