جمعه یازدهم اردیبهشت ماه شاهد حضور ابوالفضل جلیلی در برنامه هفت بودیم. در این برنامه که با حضور آقایان محسن علی اکبری، آرش امینی، سعید نوری و ابوالفضل جلیلی برگزار شد، صحبت‌هایی درباره‌ی مشکلات اکران بین المللی فیلم های ایرانی مطرح گردید.

سعید نوری معتقد بود که فیلم سازان باید پیش از اقدام به ساخت فیلم های خود با یک پخش کننده به توافق برسند و مطابق سلیقه‌ی پخش کننده پیش بروند.

اما جلیلی به این راهکار انتقاد داشت. از نگاه ابوالفضل جلیلی، فیلم ساز باید بنا بر فرهنگ و ایدئولوژی خودش فیلم بسازد. پس از آن پخش کننده‌ی خارجی فیلم را می‌بیند و در صورت پسندیدن، آن را می‌خرد و سپس به کمک وزارت ارشاد و بنیاد فارابی و … فیلم به مجامع بین المللی خواهد رفت و اکران خواهد شد.

جلیلی در پاسخ به نوری که پرسید این فیلم با چه پولی ساخته می‌شود و اگر هزینه فیلم را سرمایه گذار خارجی بدهد، خود سرمایه گذار هم فیلم را اکران خواهد کرد یا نه، گفت: سرمایه گذار خارجی وقتی روی فیلمی سرمایه گذاری می‌کند، از فیلم ساز توقع ندارد که مطابق سلیقه‌ی او پیش برود. بنابراین لزومی ندارد که فیلم ساز طرح اولیه ای نزد سرمایه گذار ببرد و یا فیلم را با مشورت سرمایه گذار بسازد.

جلیلی از تجربه خودش در این زمینه نیز گفت: اولین بار، سرمایه گذاران ژاپنی و فرانسوی از یکی از فیلم های من استقبال کردند و فیلم مرا در مجامع بین المللی اکران نمودند. پس از مدتی، تهیه کننده های خارجی از من خواستند که برایشان فیلم بسازم و به هیچ عنوان حاضر به اعمال نظر و سلیقه‌ی خودشان در فیلم نبودند. زیرا به گفته خودشان آنها مرا انتخاب کرده بودند و به تفکر و نگاه من اعتماد داشتند.

از نظر جلیلی حفظ هویت و استقلال فکری فیلم ساز و ساخت فیلم خوب، موجب جلب توجه سرمایه گذاران خارجی و پخش کننده ها به فیلم خواهد شد.

ابوالفضل جلیلی در نهایت افزود: سرمایه گذاری روی فیلم ها در کشوری مانند فرانسه به این صورت است که تهیه کننده، سرمایه‌ی مورد نیاز برای مراحل مختلف کار را از چند نهاد و مرکز مختلف، مانند مرکز ملی فرانسه، شبکه های تلویزیونی، پخش کننده و … جذب می‌کند. بنابراین سرمایه گذاری تهیه کننده‌ی خارجی روی فیلم ایرانی مستلزم شناخته شناخته شدن فیلم ساز ایرانی در نهادهای بین المللی است. زیرا تنها در این صورت، پخش کننده خارجی حاضر به سرمایه گذاری روی فیلم ایرانی خواهد بود.

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید